jeśli zakup Ci nie odpowiada zwrócimy one hundred% kosztów przy zakupie okularów, także koszty soczewek okularowych!
Badanie dna oka polega na podania kropli rozszerzających źrenicę, w celu zbadania soczewek, oceny siatkówki lub dokładnego określenia wady wzroku. Po zastosowaniu leku wystąpią zaburzenia widzenia i światłowstręt.
Próba Romberga to badanie neurologiczne, wykonywane w gabinecie lekarskim, które pomaga ocenić zdolność pacjenta do utrzymania równowagi.
Najnowszym urządzeniem do oceny stanu dna oka jest funduskamer Non-Mydriatic. Metoda ta u większości pacjentów nie wymaga rozszerzania źrenic. Na podstawie wykonanego w wysokiej rozdzielczości kolorowego zdjęcia dna oka okulista może zdiagnozować wiele schorzeń.
Można dzięki temu obserwować trójwymiarowo struktury oka takie jak siatkówka. Możliwe też jest obserwowanie kąta przesączania, co jest fundamentalne dla diagnozowania jaskry i jaskry wtórnej oraz nieprawidłowości wynikających z zakrzepów oka.
Na badanie dna oka pacjent powinien mieć skierowanie. Lekarz informuje pacjenta, ile czasu przed badaniem (jeśli to konieczne) powinien zgłosić się w celu podania kropli do oczu.
Nowoczesne sprzęty okulistyczne umożliwiają wykonanie zdjęcia dna oka w wysokiej rozdzielczości i bardzo dobrej jakości, co umożliwia dokładną ocenę siatkówki i jej struktur. Do zrobienia zdjęcia dna oka można użyć fundus kamery - niewielkiego przyrządu, którego jedyną funkcją jest robienie takich zdjęć.
Wyniki badania są dostępne natychmiast po jego wykonaniu, gdyż wynikiem jest obraz widoczny przez lekarza podczas badania.
Wzrok możemy zbadać też przy wykorzystaniu prywatnej polisy zdrowotnej, której koszt zaczyna się od ok. 30 zł miesięcznie.
Więcej informacji na temat wykorzystywania narzędzi zewnętrznych w naszym serwisie znajdziesz w Regulaminie Serwisu.
› Kwalifikacja do refrakcyjnej wymiany soczewki (oboje click here oczu) 400 zł Konsultacja okulistyczna obejmująca szczegółowy wywiad lekarski, pomiary refrakcji, grubości rogówki oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie w lampie szczelinowej przedniego i tylnego odcinka oka, kolorowe zdjęcie dna oka skanerem konfokalnym, badanie śródbłonka rogówki na mikroskopie spekularnym, USG gałki ocznej, wybór i kalkulacja wszczepianej sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej.
Problemy ze wzrokiem mogą spotkać każdego z nas, warto więc zwrócić uwagę na to, czy wybierana przez nas polisa zdrowotna umożliwia nam takie badanie.
Kto powinien zgłosić się na badanie dna oka? Nie tylko osoby, które odczuwają określone dolegliwości: każdy zdrowy człowiek powinien wykonać je kontrolnie co two-three lata. Objawy, które skłaniają pacjentów do wizyty w gabinecie okulistycznym, to najczęściej problemy ze wzrokiem - obniżenie ostrości widzenia, zaburzenia postrzegania barw i światła, ubytki w polu widzenia.
Dzięki postępującemu rozwojowi badań i ich możliwości, wśród chorób, które stanowią wskazania do wykonania badania dna oka, wyróżnia się: